سوم دي‌ماه 1386 هجري شمسي، شصتمين سالگرد درگذشت علامه معظم، استاد بزرگوار، دانشمند گرامي، ميرزا حبيب‌الله ذوالفنون اراکي، رياضيدان، اديب، شاعر، مفسر قرآن و منجم مشهور استان مرکزي مي‌باشد، شخصي كه در ديار علم و دانش و نزد دانشمندان ايران و جهان شهرت و معروفيت فراوان دارد ولي در ديار و وطن خود غريب و گمنام است.

بـرفتم بـا حـكيمـان و نخوانـدم

بجز بـحث و جدل حرفي فراتر

حـقيـقـت در دل عـشاق جـستم

در آنـجـا عـالمي ديـدم مـنور

حديث عشق را در دل توان خواند

نه درمكتب توان خواند ونه دفتر

ماكسيم گوركي، نويسنده سرشناس روسي در يك جمله طنزآميز مي‌گويد: ((ما همگي از زير شنل گوگول بيرون آمده‌ايم)) و با اين جمله ضمن اظهار ارادت به نيكلاي گوگول نشان مي‌دهد كه نويسندگان و ادباي روسيه، غير مستقيم خود را از شاگردان گوگول دانسته و از كتاب معروف او يعني ((شنل)) تاثير گرفته اند. به نوعي اين گفته گوركي رابطه شعرا و ادباي شهر ما را نسبت به استاد سيد شكرالله روشن، شاعر دلسوخته اراكي تداعي مي‌کند.

بيستم دي‌ماه يادآور خاطره غم‌انگيز از دست دادن اميركبير، بزرگمرد اصلاحات و اصلاح‌طلبي در نظام فاسد قاجاريه مي‌باشد. از اين رادمرد، آثار زيادي باقي مانده كه يكي از آنها پايه‌گذاري و افتتاح دارالفنون، يعني اولين مركز پيشگام علمي- تحصيلي علوم جديد در ايران مي‌باشد. به همين مناسبت ضمن گراميداشت ياد و خاطره ميرزا تقي خان اميركبير، شرح حال اولين پزشك فارغ‌التحصيل دارالفنون كه ضمناً اهل استان مركزي مي‌باشد تقديم مي‌شود.

احمد بطحائي فرزند سيد مصطفي در سال 1310 هجري شمسي در اراك به دنيا آمد. وي دوران دبستان و دبيرستان را در زادگاه خود به پايان رسانيد و سپس در دانشسراي عالي تحصيلات خود را ادامه داد تا اينكه در سال 1335 هجري شمسي از اين دانشسرا در رشته زبان انگليسي با اخذ درجه كارشناسي (ليسانس) فارغ‌التحصيل گرديد و پس از اتمام تحصيلات با توجه به علاقه فراوان وي به آموزش علم، در وزارت فرهنگ (آموزش و پرورش) استخدام شد تا به عنوان دبير دبيرستان‌هاي اراك انجام وظيفه نمايد.