احمد بطحائي فرزند سيد مصطفي در سال 1310 هجري شمسي در اراك به دنيا آمد. وي دوران دبستان و دبيرستان را در زادگاه خود به پايان رسانيد و سپس در دانشسراي عالي تحصيلات خود را ادامه داد تا اينكه در سال 1335 هجري شمسي از اين دانشسرا در رشته زبان انگليسي با اخذ درجه كارشناسي (ليسانس) فارغ‌التحصيل گرديد و پس از اتمام تحصيلات با توجه به علاقه فراوان وي به آموزش علم، در وزارت فرهنگ (آموزش و پرورش) استخدام شد تا به عنوان دبير دبيرستان‌هاي اراك انجام وظيفه نمايد.

اين دبير دانش آموخته، با انرژي فراواني که در خود سراغ داشت محيط اراک را براي فعاليتهاي فرهنگي خود کوچک ديد لذا چند سال بعد به تهران مهاجرت كرد تا در آنجا ضمن تدريس، تحصيلات خود را نيز ادامه دهد و با مراکز علمي- فرهنگي هم رابطه ايجاد کند، پس از مدتي دوستان يکدل و يکرنگي يافت که همگي مبهوت سجاياي اخلاقي و ميزان علم و دانش اين جوان دانش دوست شدند.
اين دبير بصير در تيرماه سال 1344 هجري شمسي به كشور آمريكا مسافرت كرد و پس از طي دوره‌هاي آموزشي در زمينه تعليم و تربيت انساني و مطالعه در اين خصوص، به ايران مراجعت نمود و در ماه خرداد سال 1346 هجري شمسي در مركز تهيه خواندني‌هاي نوسوادان (اداره انتشار آموزش) وزارت فرهنگ (آموزش و پرورش) مشغول به كار شد و در زمينه نويسندگي و ترجمه براي مجلات پيك (دانش‌آموز، نوجوان، خانواده و معلم) فعاليت نمود و بعد از مدتي توانست ابتدا سردبيري مجلات پيك معلم و پيك خانواده را عهده‌دار شود و سپس در تيرماه سال 1349 هجري شمسي به سردبيري پيك نوجوان منصوب گردد.
دبير دانشمند و سردبير دقيق در كنار اين فعاليت‌ها كه اكثراً فعاليت اداري بودند از تأليف و ترجمه و ديگر فعاليت‌هاي فرهنگي غافل نبود و با سعي و کوشش وافر توانست آثاري از قبيل نخستين روزهاي جهان، نخستين مردمان جهان، سياه مبارز و درس‌هاي تاريخ را منتشر نمايد، وي همچنين در ترجمه و تأليف کتاب معتبر و معروف تاريخ تمدن ويل‌دورانت در کنار بزرگان علم و ادب و ترجمه نظير استاد احمد آرام، استاد احمد بيرشک و... همكاري داشت.
احمد بطحائي، اين جوان دانشمند ضمناً در تأليف جلد اول دايره‌المعارف فارسي (به سرپرستي دکتر غلامحسين مصاحب) تأليف و ترجمه برخي از مقالات را بر عهده داشت و در بررسي مقالات ديگران و مطابقت اين مقالات با متون و منابع مربوطه اصلي سعي و كوشش فراوان داشت و تا پايان عمر، وظايف محوله را در نهايت دقت و صداقت انجام مي‌داد. لازم به ذکر است که دکتر غلامحسين مصاحب در امور علمي و فرهنگي فردي فوق العاده سخت گير و داراي دقت و حساسيت ويژه علمي بود و انتخاب اين جوان اراکي از سوي دکتر مصاحب نشان دهنده صفات و شاخصه هاي علمي مثبت بطحائي جوان بوده است.
اين دانشمند مؤلف و مترجم سرانجام در مرداد ماه سال 1349 هجري شمسي به صورت كاملاً ناگهاني جهان فاني را وداع نمود وکليه دوستان و جامعه فرهنگي کشور را بهت زده نمود، همكاران و دوستانش وي را داراي سجاياي اخلاقي فراوان و مؤدب و صميمي و در تأليف و ترجمه بسيار دقيق و بصير توصيف كرده‌اند.
منابع:
1- نامداران اراك- تأليف حسن صديق- به كوشش محمدرضا محتاط
2- درآمدي بر تاريخ تمدن- ترجمه احمد بطحائي و خشايار ديهيمي